Izolační dvojsklo nebo trojsklo

Často se setkáváme s klienty, kteří se rozhodují mezi použitím izolačního dvojskla či trojskla. Je pravda, že je v tomto oboru mnoho záhad a je třeba se ponořit více do hloubky, abyste přišli na rozdíly, výhody a také nevýhody jednotlivých typů zasklení. Jaké zasklení může být pro vás a váš byt či dům vhodné, to jsme vybrali do tohoto článku.

Výplň mezi skly

Mezi vzácné plyny používané mezi skly patří argon nebo krypton. Tyto plyny zabraňují prostupu tepla, jelikož mají vyšší tepelný odpor, než běžný vzduch. Plyn samozřejmě z oken vyprchává. Pokud se jedná o kvalitní okna s dobrou péčí a nevznikají mezery mezi těsněním, úbytek plynu se pohybuje mezi 3 - 4 % ročně. To znamená, že by plyn mezi jednotlivými skly měl vydržet přibližně 40 let.

Izolační dvojsklo

Už podle názvu je jasné, že v okně s izolačním dvojskelm budou dvě jednoduchá skla se vzduchovou mezerou. Výhoda těchto oken je především v ceně, ale také ve hmotnosti okenního křídla. V případě použití větších křídel je okno s izolačním dvojsklem vhodnou volbou, jelikož se tolik nenamáhá kování a okno nepotřebuje tak často seřizovat. 

Protože je zde o sklo méně, než v izolačním trojskle, je zde předpoklad nižší ceny. A je tomu doopravdy tak. Průměrný rozdíl mezy okny stejných rozměrů. ale jiných počtů skel, je přibližně 1 000 - 1 500 Kč. Je nutné si ale uvědomit, do jakého objektu bude okno použito a jaké výhody a nevýhody by vám izolační dvojsklo přineslo.

Izloační trojsklo

Okno s izolačním trojsklem zabrání díky více vrstvám skel prostupu tepla lépe, než je tomu u oken s dvojskly. Rozdíly poznáte hned po prvních chladných ránech. Okna s trojskly se tak často nerosí

Tento typ zasklení ale mimo lepší tepelně-izolační vlastnosti přináší i nevýhody. Okno s izolačním trojsklem je o něco těžší a více zatěžuje kování. Tím dochází k nutnosti častějšímu seřizování. Pokud je ale velikost okna vzhledem k váze optimální (průměrné či menší okno), nepocítíte výraznější náchylnost na svěšování či kroucení okna. No a pak je tu cena. Jak jsme již uvedli u okna s dvojsklem, cena okna s třemi skly je přibližně o 1 000 - 1 500 Kč vyšší. Investice se vám ale v průběhu let vrátí (záleží ale na objektu).

Kde jednotlivé počty skel použít?

Otázka, kterou byste si měli položit pokaždé, když budete uvažovat o výměně starších oken. Kde si jaký typ mohu dovolit? Nemyslíme tím ale, jaký typ zasklení použijete v kuchyni či koupelně. Jde spíše o typ stavby, na kterém bude výměna oken, či instalace oken nových, probíhat.

Starší objekt

U starších objektů je pravděpodobně nejnáročnější správně posoudit a navrhnout právě počet jednotlivých skel v okně. Pokud zvolíte dvojsklo, neměli byste udělat chybu. U oken s izolačním trojsklem je tu riziko, že bude objekt tak utěsněný, až se vám uvnitř začnou tvořit plísně kvůli nadměrné vlhkosti. Ne po týdnu, ale třeba po půl roce. U starších objektů, kde bude probíhat výměna nejčastěji špaletových oken za okna nová, byste se vždy měli poradit s odborníky, kteří posoudí různé možnosti. Obecně lze říci, že by okno mělo mít alespoň mikroventilaci, aby mohlo docházet k výměně vzduchu

Novostavba

Pokud stavíte nový dům nebo vybavujete nové byty okny, zde se můžete rozhodnou svobodněji než je tomu u starších objektů. Záleží především na tom, jestli bude objekt zateplený či nikoli. Pokud se neuvažuje o zateplení, mělo by stačit izolační dvojsklo. V případě zateplování uvažujte nad trojsklem, protože náklady navíc se vám díky kompletnímu zateplení bezpečně vrátí.

Tak jaké zasklení?

Asi vás moc nepotěšíme, ale jednoduchá odpověď na tuto otázku není a pravděpodobně ani nebude. Obecně lze říci, že oknem s izolačním dvojsklem nikdy nic nezkazíte, záleží ale na charakteru budovy. U nových objektů se zateplením lze uvažovat o použití trojskla, protože jsou objekty často právě na tento počet skel v oknech navrhovány. Vždy se ale raději poraďte, protože investice do výplní okenních otvorů není zanedbatelná a může vám i část peněz ušetřit.

 

Máte dotaz k výběru správného počtu oken na vašem objektu? Neváhejte nás kontaktovat.

ZPĚT NA VÝPIS

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu...

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.